Poszukujesz psychologa sportu lub pracy w Gdynii? Niesiemy pomoc w naszym gabinecie.

Typ przywódcy – ciąg dalszy

Jeżeli jedni, jak to widzieliśmy, podkreślają irracjonalne momenty wpływu przywódcy na zwolenników, inni zaznaczają, iż bynajmniej nie zawsze tylko takie środki są tu czynne. Przewodnikiem w pewnych dziedzinach bywa ekspert, tzn. ten, którego moc oddziaływania opiera się właśnie na jego wiedzy, a więc na racjonalnym czynniku.

Jednakowoż także u przywódców tej ostatniej kategorii duże znaczenie ma moment prestiżu. Prestiż ten jest czynnikiem tak ważnym, iż wychodzi on łatwo poza szranki wyznaczane realną supremacją przywódcy-eksperta, dyktowaną jego rzeczywistą wiedzą. Stwierdza się niejednokrotnie, jak eksperci łatwo znajdują uznanie i zwolenników i wtedy, kiedy w sposób niekiedy dość samowolny wychodzą poza dziedzinę swojej specjalności i wygłaszają sądy o sprawach, w których naprawdę brak im kompetencji (przypadek Carrela, autora słynnej książki Człowiek istota nieznana J).

Źródła, z których wypływa prestiż danej jednostki, są dość skomplikowane i nie zawsze łatwe do kompletnego ich wykrycia. Częściowo źródła te znajdować się mogą poniekąd poza osobą, która się nim cieszy. Może ona niejednokrotnie nie robić w tym kierunku żadnych wysiłków. Tworzy się „fama”, która danemu osobnikowi przypisuje pewne specjalne właściwości, pewną magiczną siłę. Istniejąca już grupa zwolenników szerzy odnośną opinię w coraz szerszych kręgach, tak iż osoba postronna, która owego przywódcę spotyka po raz pierwszy, jest już odpowiednio urobiona, przygotowana i nastawiona. Nierzadko pogłoska i plotka odgrywają tu niemałą rolę. Jednakowoż są zapewne właściwości, które mogą tkwić w samym podmiocie prestiżu i które przyczyniają się do jego wzrostu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.