Poszukujesz psychologa sportu lub pracy w Gdynii? Niesiemy pomoc w naszym gabinecie.

JAK ZAPEWNIĆ SOBIE WSPARCIE?

W tej sprawie masz zapewne bardzo słabą wyobraźnię, ponieważ – jak przypuszczam – rzadko kiedy ktoś Cię rozumnie wspierał. Teoretycznie wiemy, że od tego mamy przyjaciół, ukochanych czy rodziców, żeby byli gotowi pomóc, podbudować, dodać otuchy. W praktyce bywa z tym bardzo różnie. Zawsze zazdrościłam ludziom, których najbliżsi poczuwali się do towarzyszenia im w trudnych sytuacjach: chodzili z nimi do dentysty, tkwili na korytarzu podczas egzaminów – im trudniejszy moment, tym większą otaczali troską i życzliwością.

Niestety, w moim otoczeniu częściej spotykam wyznawców zasady ”każdy powinien radzić sobie sam”. Jeżeli dorastałeś w nikim przekonaniu, to nic dziwnego, że kiedy dzisiaj masz kłopoty albo chandrę, wstyd Ci nie tylko poprosić o pomoc (choć- by ’’pobądź trochę ze mną, bo jest mi smutno”), ale nawet przyznać się, że coś Cię gnębi. To pierwsza bariera utrudniająca otrzymanie wsparcia. Zapominasz o tym, że wszyscy – nawet najwspanialsze okazy doskonałego zdrowia psychicznego – mają swoje ’’dołki”, załamania, momenty bezradności i beznadziejności.

Drugą barierą jest przeświadczenie, że nie jesteś tego wart i nic Ci się nie należy. To oczywisty nonsens: wsparcie należy Ci się po prostu dlatego, że go potrzebujesz – i nie wymaga to żadnych dodatkowych uzasadnień.

Wreszcie trzecia bariera – poczucie, że wokół Ciebie nie ma nikogo, kto byłby gotów zainteresować się Twoim samopoczuciem, poświęcić Ci trochę czasu, kto Cię naprawdę lubi czy kocha. Że nie ma żadnego grona ludzi, w któiym Ty autentyczny, ze swoimi kłopotami i problemami mógłbyś znaleźć dla siebie miejsce. Słyszałam to dziesiątki razy i tyleż razy zachęcałam do rozpoczęcia poszukiwań i prób. I przekonałam się, że kiedy człowiek jest gotów przyznać się przed sobą, że potrzebuje innych ludzi, i zacznie się rozglądać – inni wyczuwają to i zbliżają się do niego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.