Poszukujesz psychologa sportu lub pracy w Gdynii? Niesiemy pomoc w naszym gabinecie.

Na czym polega różnicowanie

Wygasanie polega na wielokrotnym stosowaniu nowo wytworzonego bodźca warunkowego bez wzmocnień. W następstwie takiego postępowania bodziec warunkowy zatraca swoje właściwości i przestaje wywoływać reakcję warunkową. Charakteryzując wygasanie określamy przede wszystkim, po ilu zadziałaniach bodźca warunkowego bez wzmocnienia zanika reakcja. Można interesować się również dalszymi losami wygaszonego odruchu, szukając odpowiedzi na pytanie, kiedy powraca on spontanicznie lub ilu trzeba nowych połączeń, aby znów wytworzyć odruch.

Różnicowanie polega na wytwarzaniu odruchu hamulcowego (lub innego odruchu pobudzeniowego) na bodziec podobny do bodźca warunkowego. Jeżeli na przykład wytworzy się odruch warunkowy na światło czerwone, to na zasadzie generalizacji reakcję warunkową wywołuje zwykle również światło różowe. Światło to można jednak odróżnicować i doprowadzić do tego, że osobnik będzie reagował tylko na światło czerwone, podczas gdy światło różowe nie będzie wywoływało reakcji. Nastąpi to wówczas, gdy bodźce będziemy stosowali w kolejności przypadkowej, przy czym wzmacniane będzie tylko światło czerwone. Ustala się, ile potrzeba zadziałań bodźcem podobnym do warunkowego, aby uzyskać pierwszą reakcję hamulcową, czy uzyskane różnicowanie jest trwałe, a jeżeli nie, to ile trzeba dalszych zadziałań tym bodźcem, żeby utrwalić różnicowanie.

W doborze bodźców istotne jest podobieństwo między nimi: na ogół, im bardziej bodźce różnią się między sobą, tym szybciej uzyskuje się różnicowanie. Hamowanie warunkowe polega na wytwarzaniu odruchu hamulcowego na zespół bodźców składający się z bodźca warunkowego i bodźca ze względu na daną reakcję obojętnego, poprzedzającego ten bodziec. Początkowo taki zespół bodźców wywołuje zwykle reakcję warunkową podobną do tej, którą wywołuje bodziec warunkowy. Jeżeli na przykład wytworzyliśmy odruch warunkowy na światło czerwone i światło to poprzedzimy WT którejś z prób cichym dźwiękiem, to zwykle uzyskamy podobną reakcję. Jeżeli jednak wskazany zespół będziemy stosowali naprzemiennie z bodźcem warunkowTym, przy czym wzmacniany będzie tylko bodziec warunkowy, to po pewnym czasie bodziec obojętny nabierze właściwości hamulca warunkowego. Zastosowanie go przed zadziałaniem bodźca warunkowego będzie powodowało zanik reakcji, natomiast bodziec warunkowy nie poprzedzony hamulcem będzie wywoływał reakcję.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.