Poszukujesz psychologa sportu lub pracy w Gdynii? Niesiemy pomoc w naszym gabinecie.

Analiza a sny

Specyficzne cechy psychologii egzystencjalnej jasno uwidoczniają się w jej podejściu do snów. O snach pisali zarówno Boss (1958), jak i Binswanger (1963), my jednak zajmiemy się jedynie badaniami Bossa, ze względu na to, iż są one znacznie obszerniejsze. Boss (1939), w swych wczesnych badaniach, które prowadził nad snami, nie będąc jeszcze psychologiem egzystencjalnym, wykazał, iż sny pacjentów schizofrenicznych stają się bardziej otwarte (mniej zamaskowane i mniej symboliczne), kiedy stan ich się pogarsza, natomiast wtedy, gdy stan ich się poprawia, sny stają się bardziej symboliczne. Pewna schizofreniczka we wczesnym etapie choroby śniła o krowie grzęznącej w błocie, później zaś, kiedy stan jej znacznie się pogorszył, miała sen o tym, jak wepchnęła swą matkę w stertę gnoju.

Obecnie Boss, jako egzystencjalista, odrzuca pojęcia symbolizmu, a także wszystkie inne freudowskie mechanizmy i interpretacje. Sen jest jeszcze jednym sposobem bycia-w-świecie. Treść snów musi być przyjmowana jako coś mające swe znaczenie i istotę, tak jak jest ona odczuwana w doświadczeniu śniącego. Sen i jawa nie są całkowicie odrębnymi sferami egzystencji, lecz często sposób egzystencji człowieka zobrazowany w jego snach jest kopią jego sposobu egzystencji na jawie. Tezę tę ilustruje niezwykle dramatyczna seria 823 snów opowiedzianych przez pewnego pacjenta podczas trzech lat terapii (Boss, 1958, s. 113-117).

Pacjent ten, czterdziestoletni inżynier, zgłosił się na terapię z powodu depresji i impotencji seksualnej. Podczas pierwszych sześciu i pół miesiąca terapii śnił on wyłącznie o maszynach i innych przedmiotach materialnych. W jego snach nie występowały nigdy żywe rośliny, zwierzęta ani ludzie. Pod koniec tego piewszego okresu w jego snach zaczęły pojawiać się rośliny, drzewa i kwiaty. Cztery miesiące później pojawiły się owady, przeważnie niebezpieczne i szkodliwe. Po nich pojawiły się ropuchy, żaby i ślimaki. Pierwszym ssakiem, który wystąpił w jego snach, była mysz, później pojawił się królik i dzika Świnia. Świnie występowały w jego snach najczęściej, później jednak ich miejsce zajęły lwy i konie. Pierwszy sen, w którym występował człowiek, miał miejsce dwa lata po rozpoczęciu terapii. Był to sen o nieprzytomnej kobiecie. Sześć miesięcy później śniło mu się, że tańczy z niezwykle namiętną kobietą, w której jest bardzo zakochany.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.